אוטיזם

ידיד מבפנים מציע תהליך למידה

להכיר את המקום הפנימני שבתוכנו, את החלק האוטיסטי שבנו:
המקום שבו אפשר לחוש תחושות מיוחדות,
שבו החושים יכולים לספק לנו חוויה חדשה ושונה, של עצמנו ושל הסביבה,
שבו אפשר לפגוש מצבי תודעה מיוחדים, שמקורם בהתכוונות פנימה, בהתחברות לאפשרות לקיום,
שבו אפשר לעזוב את המילים, ולהישאר עם משמעות ראשונית.

הכלי העיקרי הוא התבוננות טבעית ושלווה פנימה

התבוננות נטולת פניות, ופתוחה לכל גילוי או הפתעה.
התהליך הזה מאפשר לנוע, באופן חופשי פנימה לצלילת מעמקים, והחוצה לתקשורת עם הסביבה. להתחברות לילד הפנימני (אוטיסט), ללימוד של שפתו הייחודית, הליכה פנימה עם ההתנסות החדשה לתוך עצמנו. וחזרה החוצה עם תובנות, ידע, כלים ואפשרויות חדשות.

כך אנו מתפתחים, יחד עם הילד, ומפתחים יחד איתו תקשורת פנימית, המהדהדת בינינו, ומחוצה לנו. מתוך חיבור ממשי כזה לפנימי, התפקוד קל ומותאם בחיצוני ועם האחרים.

הורים וילדים עם אוטיזים - טיפול ייחודי

* אינטגרציה פונקציונאלית

תכלול תפקודי מתרחשים, כאשר מערכת העצבית המרכזית (המח) אוספת מידע בעזרת החושים, מחלקת את המידע ומבחינה במרכיבים השונים, בוחנת את האפשרויות של הצירופים השונים בין המרכיבים, מסווגת את האפשרויות השונות לפי תכונותיהן והתאמתן למצבים שונים במציאות, ומארגנת את כל המידע כך שהיא תוכל לשלוף אותו ולהשתמש בו באופן היעיל ביותר כשהיא במאמץ הקטן האפשרי, ובתוצאה בתיפקודית הגבוהה המדוייקת והמשוכללת ביותר. התנועה של הגוף האנושי היא המישור שבו שיטת בפלדנקרייז מתרגלת את פעילות המחקר והתכלול התיפקודי. התיפקוד משוכלל באופן כזה שהאדם יוכל לפעול ולהשיג את מתרותיו והלגשים את יכולותיו ויעדיו בחיים. למשל יוכל לקפוץ לגובה בתנאי הכבידה על כדור ארץ, לנגן יצירה מוזיקאלית מורכבת בכינור פסנתר או כלי נגינה אחר, וכד'.

מאמרים נוספים

טיפול בריפוי בעיסוק, שיש בו וגם הרבה מעבר לכך:

עבודה טיפולית עם ההורים עצמם ועם ההורים והילד יחדיו, בנוסף לעבודה עם הילד.
שילוב של ידע וגישות מכמה תחומים:

 • גישת אופשטיין – נוכחות, חיקוי, וחיבור אל הילד האוטיסט בעולמו, ומשם
  הזמנתו לקשר ולמידה, לתפקוד ולתקשורת עם הסביבה.
 • ריפוי בעיסוק – טיפול תחושתי, תנועתי, רגשי, התפתחותי, לימודי, תקשורתי
  התנהגותי, ועם דגש על שימוש מודע בעצמי.
 • שיטת פלדנקרייז – לשלכלול היכולת התנועתית, הנפשית והמודעות, ולתכלול
  תפקודי (אינטגרציה פונקציונאלית*).
 • ביטוי ופורקן רגשי ויעיל (אני קורא לזה חוכמת האמבטיה)
  – חיבור – ריפוי כולי בחמישה מימדים: גוף נפש מחשבה דמיון ורוח.
 • נטורולוגיה (הגיינה טבעית) – הדרכה להחלמה ואורך חיים בריא, בדרך
  מדעית וטבעית.
 • אישיות ייחודית שלי, שנבנתה ב 30 שנות לימוד התנסות חקר וטיפול.

קבוצה להורים וילדים עם אוטיזם:

נפגש פעם בשבוע לשעתיים, הורים וילדים יחדיו.
בקבוצה קטנה זו, עד שמונה ילדים, תתאפשר לילדים ולהורים התנסות במפגש מדורג. כל אחד יוכל לפגוש את עצמו מבפנים. ההורה יפגוש את הילד שבתוכו ואת העולם הפנימני שלו עצמו. הילד יוכל להיות עם עצמו ויוכל לפגוש את ההורה שאיתו בא. ההורה יוכל לפגוש את הילד שאיתו הגיע. המפגש יתחיל בהתבוננות והקשבה ובחיקוי, ויתפתח אט אט לשפה ולתקשורת ולמשחק. ההורה יוכל לפגוש גם את ההורים האחרים והילדים האחרים.
במפגש כזה, המשתתפים יהוו מקור לתמיכה וללמידה הדדית. הילד יוכל לפגוש ילד אחר, בהדרגה ילדים אחרים, ולחוות את עצמו בקבוצה, ואת הקבוצה שהוא בתוכה. הילד יוכל לפגוש גם מבוגרים אחרים.
ממפגש למפגש, נכיר את עצמנו, את האחר, ונפתח יחד שפה ותקשורת הנבנים אט אט מבפנים אל האחר, נפתחת אל עולמו הפנימי של האחר, וחוזרת להדהד פנימה לתוכנו ואל המפגש שלנו עם האחר ועם הקבוצה.
הכלים העיקריים שלנו יהיו תשומת לב, הקשבה, התבוננות, מודעות, תחושה, תנועה, רגישות, ביטוי רגשי, חיפוש מובן, בחינת משמעויות, הנוכחות שלנו ושל אחרים. מקצבים, קולות, טונים, הבעות, מחוות, חזרות, מוזיקה ושפה, יהיו גם הם בארגז הכלים שלנו. נשתמש מעט גם בסביבה, באביזרים, במשחקים, כלי נגינה וחומרים.
מפגשים שבועיים של קבוצת ההורים להתנסות ועבודה משותפת, בלי הילדים, ילוו את המפגש השבועי של קבוצת ההורים והילדים. בקבוצה זו, יוכלו ההורים לתרגל הקשבה ואת כל שאר הכלים שנשתמש בהם בקבוצת ההורים והילדים. כמו כן, אתרגל התחברות לעצמי ולרגשותיי, פורקן רגשי יעיל, שימוש מודע בעצמי, עזרה ותמיכה הדדית. החוויות מקבוצת ההורים והילדים, וגם מהבית, ובכלל מהחיים של הורות לילדים עם אוטיזם, יהוו את החומר שנביא לקבוצת ההורים. נתרגל את הכניסה פנימה כל אחד לעולמו ואת ההפתחות לעולמו של האחר, ונפתח תקשורת מדוייקת המיטיבה ומועילה כדי לאפשר לכל אחד מאיתנו צמיחה אישית מבפנים ותפקוד הורי ואישי קל, מדוייק, יצירתי ונעים יותר.