כאבי גב ופריצות דיסק

הסיבות לכאבי גב ולפריצות דיסק

תנועה ותודעה

נתחיל בהתנסות קצרה – נסה/י לתאר או לרשום, מתוך הדמיון, בלי להעזר בדגם או תמונה, את כל אחת מעצמות היד שלך. התחל/י בעצמות היד מהכתף, ועד כל אחת מהאצבעות. לאחר שתסיים/י, השווה/י לדגם או תמונה של השלד (מופיע בתחתית העמוד). בוודאי תגלו הבדלים משמעותיים. האם שמתם לב לסדר המתמטי של עצם אחת מהכתף, שתי עצמות מהמרפק, שלוש וארבע עצמות משורש כף היד ועצמות בכל אחת מחמש האצבעות. תרגיל קטן זה יכול להדגים את דימוי הגוף וסכמת הגוף, המודעת שלנו שאינה שלמה, ואינה תואמת את מבנה השלד הפיזי. חלק מהשונות נובעת מכך שאיברים כמו האגודל או השפתיים, מקבלים ייצוג גדול ומפורט בקליפת המוח, באזורי התחושה והתנועה. איברים אחרים, כמו הגב או הצלעות, מקבלים ייצוג קטן וכללי בלבד. תרגיל זה, יש בו גם רמז ראשון לכך שמחקר עדין ומדוייק, יכול לשנות את המודעות והערנות שלנו, למבנה הגוף שלנו, ולאפשרויות התנועה המגוונות הקיימות בו.

עמוד השדרה על 24 החוליות שבו, מאפשר לגב שלנו תנועה, גמישות, ויציבות דינאמית. העמוד הזה, הבנוי חוליות חוליות, מחזיק מעליו ראש כדורי במשקל של כקילו וחצי, ובתוכו מערכת העצבים המרכזית, חושי הראייה, השמיעה, הריח, הטעם, שיווי המשקל, התנועה, ההתמצאות במרחב והמיקום שלנו בתוכו, מנגנוני האכילה, הדיבור והתפיסה, החשיבה, הרגש וההתנהגות. המנגונים הללו כולם, מאורגנים בתוך וסביב הגולגולת.
בתוך עמוד השדרה, בתוך קרום מיוחד, מצויים סיבי העצב של השדרה ונוזל השדרה הזורם בחדרי המוח ובתוך עמוד השדרה.

בין החוליות, נמצאים הדיסקים. אלו מבנים רכים למחצה, ג'לטיניים וסחוסיים, המאפשרים לחוליות לנוע זו כלפי זו כשהחוליות שומרות על מרחק קבוע ביניהן. במרכז הדיסק, כמו במרכז החולייה, עוברים עצבי ונוזלי השדרה. מערכת העצבים המרכזית ועצבי השדרה, הם רקמות רגישות ופגיעות יחסית, ובהתאם הם מוגנים במבני עצם גרמיים: הגולגולת וחוליות עמוד השדרה.

מעצבי עמוד השדרה, יוצאים סיבי עצב בין החוליות, דרך פתחים מיוחדים. סיבי עצב אלה מעבירים תחושות והוראות הפעלה לתנועות או לפעילות לכל אברי הגוף. כל סיב מעביר גירוי עצבי לאיבר, כמו יד או מעיים, ומהם תחושה בחזרה למערכת העצבים המרכזית. וכן לרקמות באזורים שונים, כמו עור וגידים. סיבי עצב אלו רגישים מאוד ללחץ ולשפשוף. לחץ כזה יורגש ככאב. שינויים במיקום ובגמישות של הדיסקים שבין העצבים, יכולים ליצור לחץ או שפשוף כאלו על סיבי העצב.

המנח והתנועה של החוליות, מכוונים על ידי מרכזי התנועה, במערכת העצבים המרכזית (המוח), בעזרת הפעלה של השרירים, שבין החוליות ובין החוליות לצלעות, שכמות, אגן וחלקים נוספים בשלד. הדפוס, התבנית, של הפעלת שרירים מוגברת בכיוון מסויים, ומוחלשת בכיוון אחר, תביא ללחץ לא מאוזן על הדיסק. הדיסק יבלוט לכיוון שבו הלחץ קטן יותר. בליטה זו יכולה להפוך לפריצה של הדיסק אל מחוץ לגבולות המעטפת, ומצבים אלו יכולים ליצור לחץ על סיבי העצב, שיורגש ככאב. כאב זה יתגבר בתנועות ובתנוחות שיגבירו את הלחץ בצד שהופעל יותר, ושהן חלק מהדפוס התנועתי שיצר, את הפעלת השרירים המוגברת.

מערכת העצבים המרכזית (המוח) מפעילה באופן חוזר, דפוס תנועתי הגורם להפעלת יתר, בצד מסויים של החוליות, והפעלה פחותה בצד אחר. הדפוס התנועתי גורם ללחץ לא מאוזן על הדיסק. הדיסק בולט ואף פורץ ממקומו הטבעי. הבלט או הפריצה לוחצים על סיבי העצב היוצאים מהחרירים שבחוליות, מה שמביא לתחושת כאב.
התיאור הזה מבהיר שטיפול להפחתת הכאב, לשינוי מיקום הדיסק, או החוליות, או טיפול להפחתת דלקת שנוצרת במקום, הוא טיפול בתוצאות בלבד. טיפול כזה יביא לפעמים להקלה זמנית, ובדרך כלל כרוך בסיכונים ובפגיעה בריאותית נוספת. מכיוון שהוא אינו נוגע במקור ובסיבה לתהליך, הוא לא ישפיע על האפשרות הסבירה שהתהליך יקרה שוב באותו המיקום ובמקומות נוספים לאורך עמוד השדרה.

טיפול בסיבה ובמקור לתהליך שתיארתי, יאפשר החלמה אמיתית ויסודית, ויפחית סיכוי לחזרה של התהליך. טיפול כזה ישנה את האופן שמערכת העצבים המרכזית, מפעילה את השרירים שבין החוליות ובין החוליות לצלעות, לאגן ולשאר השלד. הבחירה של מערכת העצבים להפעיל את השרירים ובעזרתם ליצור תנועה, קשורה במבנה ובתפקוד של מערכת העצבים המרכזית, והקשר שלה עם השרירים והשלד. התבניות של הפעילות העצבית המפעילה את השרירים, קשורה בהיסטוריה האישית והכלל אנושית, של ההתפתחות והתפקוד של מערכת העצבים, החושים, השרירים, השלד והתנועה. במערכת העצבים המרכזית, קיימים מרכזים, כמו המוח הקטן, שפועלים לרוב באופן בלתי מודע, ומפעילים את התחושה והתנועה בגוף. הפעולה של מרכזים אלו מווסטת, מאורגנת, מוגבלת ונשלטת על ידי מערכת העצבים שבקליפת המוח. פעילות קליפת המוח היא הפעילות שלה אנו מודעים בדרך כלל, ודרכה אנו יכולים להפעיל באופן רצוני, את שרירי הגוף המניעים את השלד. גם פעילות מודעת זו, היא בחלקים נרחבים ממנה, אוטומטית ואיננו מכירים ואיננו מודעים לכל המורכבות ולכל הפרטים שלה.

ידיד מבפנים מציע תהליך טיפולי, שמאפשר החלמה מלאה, מכאבי גב, פריצות דיסק, פגיעות ומחלות בשלד, בשריר ובעצבים, ובעיות ואתגרי תנועה. התהליך הטיפולי כולל, פיתוח מודעות תנועתית שהתנסתם בו זה עתה. פיתוח מודעות זה משנה את תפקוד המוח, מרחיב את אפשרויות התנועה והפעולה, ומביא להתאמה בין מבנה השלד והשרירים, ובין ההתמודדות מול כוח הכובד והאתגרים התנועתיים. שילוב ידע ותהליכים שפותחו על ידי ד"ר משה פלדנקרייז, וממשיכות/כי דרכו, יחד עם תובנות ותהליכים תנועתיים שפותחו במזרח ובמערב, ובקונטאקט-אימפרוביזציה, מחוזקים על ידי תהליכי הבראה פיזיולוגיים טבעיים המבוססים על הידע והנסיון של הנטורולוגיה. הפאזל האנושי מקבל השלמה, בתהליכי החלמה ושכלול היכולת, בתחום הרגשי, החשיבתי ובתחום הדמיון, האמונה והרוח.

הטיפול בנוי מסדרה של פגישות, בהן המטפל נוגע ומניע את המטופל. המגע מכוון בעיקרו אל השלד ותנועתו, ודרכם לדיאלוג עם מערכת העצבים המרכזית (המוח), בחלקים העמוקים הבלתי מודעים שלה. במקביל, הפגישה כוללת שיעור, הכולל הפניית תשומת הלב, לתנועה באזורים שונים, לתחושות ממוקדות, ולהקשרים תנועתיים בכל מפרקי השלד. כך המודעות נהיית מפורטת ומדויקת, והיא מביאה לשכלול היכולת, להרחבת האפשרויות וליכולת תכנון ובחירה, וגם לתגובה מיידית אינסטקטיבית שמותאמת להנדסה ולמכאניקה של הגוף האנושי, ומשתמשת בה באופן מיטבי.

שכלול המודעות והתנועה, מאפשר "להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי, את האפשרי לנוח ואת הנוח לנעים" (ד"ר משה פלדנקרייז). כדי לאפשר ריפוי עמוק של האיברים, הרקמות והתאים ברמה הפיזיולוגית, מציע ידיד מבפנים, תהליך לימודי ויישומי של ידע מדעי ומקיף, המאפשר החלמה והתחדשות. בכדי לתמוך ולהשלים תהליכי שינוי אלו, יכול המטופל/תלמיד, לפתח הכרות ומיומנות ביטוי ופורקן רגשי יעיל, המאפשר חשיבה צלולה ופעולה ממוקדת, יעילה ועקבית, המשוחררת מעומס הרגשות. תהליכי לימוד שינוי והתחדשות אלו, מחוזקים בכלים של ארגון החשיבה ופיתוח יצירתיות. הפסיפס האנושי מקבל השלמה בתרגול של שימוש בכוחו הייחודי של הדמיון, ושל דיוק והרחבת האמונות, ופיתוח שלוות ועוצמת הרוח. דרך זו מאפשרת לצאת מפריצת הדיסק, לפריצת דרך חדשה, של בריאות, שמחה, ותנועה חופשית.

 

כתיבת תגובה