התפתחות תקשורת משחק דמיון ועצמאות

ילד פנימני בן 3 שנים, שאובחן עם: PDD ועצירה בהתפתחות התקשורת והשפה –
האם יכול לצור קשר?, לשחק, גם משחקי תקשורת וחברה?, לשפר תפקודו, לרצות קשר עם ילדים?
לב (שם בדוי) הגיע לטיפול אישי בריפוי בעיסוק, עם אמו. כשפגשתי אותו פעם ראשונה, הוא נצמד לאמו, הסתתר, נמנע מיצירת קשר עין איתי או עם אמו, לא דיבר, ולא ביטא את עצמו בתנועה או הבעת פנים, כל שעת הטיפול.
במשך שנה של פגישות טיפול שבועיות, אט אט, הוא הציץ החוצה, יצר קשר, למד, ושיחק. אפשרתי לו תנועה חופשית בחדר, הגבתי בחיקוי לתנועותיו. התיישבתי בישיבה דומה לשלו, באותו כוון, השמעתי קול דומה לשלו. מהחיקוי עברנו לדו שיח בתנועות וקולות משתנים. בהתחלה שינויים מזעריים, לאט לאט התרחבו השינויים, ונוספו מבעים קוליים, ותנועתיים. בהתחלה ללא פניה פנים לפנים, ולאט הצצה אליו, כבמשחק מחבואים, או ' קוקו' והתחבאות. צעד צעד בנינו שפה מיוחדת בינינו.
בהתחלה אמו היתה איתנו בחדר. שיתפתי אותה בתקשורת בשפת הקולות התנועות והבעות הפנים, עם לב. בהדרגה האם נכחה פחות בפגישות, ולב קבל אפשרות להפרד לשעה מאמו, להרגיש עצמאי בחדר ובטיפול. בהמשך הזמנתי אותה להצטרף כל פגישה שלישית. היא היתה שותפה פעילה בהתקדמויות ובהתפתחות בתקשורת ובמשחק של לב.
הזמנתי את לב לבחור בין שני משחקים. בכל זמן בתחום אחד : משחקים תנועתיים, או משחקי הרכבה, או משחקי שולחן, או ציור ועבודה עם חומרים. כשהכיר את האפשרויות בחדר, והרגיש יותר בטוח, התחיל לבחור בעצמו לאן לגשת. כשרצה עזרה, או השתתפות שלי איתו במשחק, עודדתי אותו להתבטא בדיבור, במילים. כך התחיל לדבר במפגשים הטיפוליים. עודדתי את אמו להמשיך עם המתקונות האלו גם בבית. בהדרכתי יצרה ללב זמנים, בהם עודדה אותו לתפקוד יותר עצמאי בלבוש, אכילה, סידור משחקים, תוך כדי משחקי תקשורת בינהם.
באחת הפגישות, לב נכנס לבית משחק שהיה מחוץ לחדר הטיפול, ונשאר שם גם כשהזמנתי אותו להכנס לחדר. שיחקתי איתו בהתחבאות והתגלות, בין דלתות חלונות וקירות בית המשחק. משחק זה התפתח וקבל צורות שונות, והפך לטקס הפתיחה בפגישות רבות. ילדים נוספים הצטרפו, תקשרו ושחקו אתנו. בהמשך היו לנו משחקי פתיחה אחרים נוספים. בינהם משחקי מחבואים שונים, עם בדים, מזרונים, תחפושות. משחקי ההתחבאות וההתגלות, מאפשרים לילד לתרגל את ההתכנסות פנימה, והיציאה לתקשורת גלויה בחוץ. עם התקדמות הטיפול, לב יכול היה לבחור בית פתיחות שונות לפגישה. לקראת סוף השנה הוא היה בטוח ופתוח לאפשרויות חדשות ומשתנות של תחילת ומהלך הפגישה.
בפגישות האחרונות לב דבר במשפטים קצרים, היישיר מבט, בקש מה שרצה, הביע את העדפותיו, יזם תקשורת ומשחק, שיתף את אימו בחוויותיו בדיבור. בנה, הרכיב פרק וסידר חזרה . צייר ציור חופשי ראשוני, יצר בעצמו משחקים, מחפצים, קוביות, בובות, ומשחקים מובנים. אכל עצמאית עם כפית מגביע. התפשט ולבש חולצה, חלץ ונעל סנדלים, בעצמו. היעד הבא שלנו היה יצירת משחק דמיוני, עם תקשורת מילולית בין דמויות של בובות, חיות, או דמויות דמיוניות.
נפרדנו כשללב היו תכניות עם ילדים אחרים מהגן להפגש ולשחק יחד בחופשה.

מידת ההשתתפות של ההורים בטיפול, מותאמת למסגרת הטיפולית, להורים, לילד לגילו ולמצבו, למטרות הטיפול, ולמספר הפגישות המתוכנן.

כתיבת תגובה