אירוע מוחי STROKE


מי שעבר אירוע מוחי, מתמודד בדרך כלל, עם פגיעה בתיפקודי התנועה והחשיבה, ועם תהליך שיקום ממושך. פעמים רבות, בני המשפחה משנים את מהלך חייהם, ומלוים את קרובם.

ידיד מבפנים מושיט לכם יד בהתמודדיות קשות אלו.

שיטת פלדנקרייז תהווה מרכיב מרכזי, בקידום ומיצוי השיקום הנוירולוגי והתנועתי. גישה זו מאפשרת חידוש ושיקום לפעילות מערכת העצבים המרכזית, לרקמת המוח שנפגעה באירוע המוחי. וכך החזרה של יכולות תפקודיות, תנועתיות, שהאירוע גרם לפגיעה בהן.

ריפוי בעיסוק יעזור באבחון, בשיקום ובשיפור התפקודים החשיבתיים והיום יומיים, יחד עם התאמת ישיבה, אביזרים, הסביבה, הבית, פעילויות פנאי, ועיסוקים משמעותיים, חזרה לעבודה ולנהיגה (במקרים של פגיעה קלה), והדרכת מטפלים ובני משפחה.

האדם שנפגע משבץ מוחי, ובני המשפחה, חווים גם התמודדות רגשית אינטנסיבית וממושכת.
ידיד מבפנים יציע לכם הקשבה, הבנה, תמיכה וכלים שימושיים, לביטוי רגשי ולהתפתחות אישית, יחד עם תהליכים המאפשרים למידה, בחירה והתנהלות מיטבית לאורך הדרך.
שבץ מוחי נקשר בספרות הרפואית לגורמים רבים, העיקריים: לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, סוכרת, עישון, רעלת הריון, נטילת גלולות למניעת הריון, עוד.
שבץ מוחי הוא הגורם העיקרי לנכות אצל מבוגרים בעולם המערבי והסיבה השנייה למוות ברחבי העולם. מתחת לפני השטח, מתרחשים פי חמישה אירועים של 'שבץ שקט' (silent stroke), הגורמים נזק לרקמת המוח, בלי שהאדם יהיה מודע לכך, שעבר שבץ מוחי. יש נתונים המראים, שכל שנה 130,000 ישראלים, עוברים שבץ מוחי עם פגיעה תפקודית.
הגישה הרפואית המודרנית, וגם רפואות מסורתיות מרחבי העולם, ורפואות חדשות יחסית כמו הומאופטיה, מבוססות כולן על הנחה ש'מסיבה בלתי ידועה' או 'מסיבות רבות' משהו משתבש בפעולתו של הגוף, כלומר הגוף שגה, או כשל בפעולתו. בהתאם מציעות הרפואות השונות ל'תקן' את שגיאת הגוף בתרופה, בטיפול, בניתוח. המטרה העיקרית היא, שינוי מיידי או מהיר יחסית בתופעות, בסימפטומים, שמוגדרים כשגיאה של הגוף. זאת לצד התעלמות, או יחס מועט, למקורות של מחלות ותופעות, הקשורות באורח חיים, בידע, בתפישות ובאמונות, בנושא של בריאות וחולי.
הנתונים מראים שיש עליה מתמדת באחוזי התחלואה, ובמיוחד במחלות פנימיות מערכתיות, בכל העולם, ובמדינות המפותחות בעיקר. מה ההסבר לכך?, מה הסיבות לכך, שעם ההתפתחות הטכנולוגית, המחקר, והעליה בכמות הרופאים, בתי החולים, המרפאות, התרופות, הטיפולים והניתוחים, – יש עליה מתמדת בכמות היחסית, של החולים, ובחומרת המחלות? הייתכן שזו התוצאה של, הניתוחים, התרופות, והטיפולים, בשילוב אורח החיים המודרני?, המביאים לתחלואה הולכת ועולה, במחלות הקטלניות: אירועים לבביים, אירוע מוחי, סכרת וסרטן, ולצידן מגוון עצום של מחלות נוספות?.
ידיד מבפנים מתבונן בתופעה זו, של ריבוי התחלואה, עליה בחומרתה ובתוצאותיה הקטלניות, יד ביד עם התפתחות הרפואות, ובראשן הרפואה המודרנית, ומציע גישה שונה מיסודה. גישה המבוססת על זיהוי החוקים העומדים בתשתית הקיום והחיים, והבנת השפעתם על בריאותו ותהליכי החלמתו של האדם.
מתוך הבנה זו, ובהתאמה למצבו צרכיו ויכולתיו, יקבל הפונה, הדרכה ולווי, לתהליך של החלמה, ריפוי, וחזרה לבריאות וכושר. גישה הזו מספקת לגוף ולנפש, את התנאים הנאותים והמיטביים, לתקן, לחדש ולהבריא את עצמם. האורגניזים האנושי, ככל גוף חי, פועל תמיד בכל כוחו ויכולתו, בכל הדרכים האפשריות, באופן מדויק, ומתוך אנטליגנציה גבוהה ביותר, לתיקון ושיפור עצמי.
אפשר לסמוך על טבעו של הגוף החי, שיש בו רוח חיים וידע אלוהי, של יצירה, בריאה ובריאות מלאים. הוא מסוגל לבנות לארגן ולהפעיל, במשך עשרות שנים, מילירדי תאים, המאורגנים ומתואמים, במגוון של רקמות, איברים, ותפקודים, הפועלים בסינרגיה מושלמת. וכן לפתח את הגוף כולו על כל מורכבותו ותפקודיו, מתוך צרוף שני תאים בודדים, חלוקתם, ריבויים, התמינותם לרקמות והתפתחות לעובר, לתינוק, לילד, נער, ועד הבוגר.
מעובדות אלו והבנת משמעויותיהן, ניתן להסיק, שהגוף החי, האורגניזם האנושי, הוא, ורק הוא, מסוגל לרפא, לתקן, לחדש ולהשיב לבריאות ולכושר, את עצמו. הוא יעשה זאת היטב, ובמלא היכולת העומק והכוח, תמיד, כשינתנו לו התנאים הנאותים המתאימים והאופטימליים, וכל עוד לא הגיע לקריסת מערכות, או להתדרדרות חמורה מאוד של מערכת חיונית.
הגישה שמציע ידיד מבפנים, מבוססת על התבוננות ישירה בטבע, מחקר מדעי אמין, ותוצאות של טיפול קליני, במאות אלפי אנשים ברחבי העולם. גישה זו נקראת נטורולוגיה.
נטורולוגיה היא מדע הבריאות הטבעית, Natural hygiene)), וכמדע היא מתעדכנת מתוך המחקרים בתחום, והנסיון הקליני הנצבר, לצד הרחבת והעמקת הידע, בתחומים רבים בחיי האדם, אליהם היא מתייחסת. הנטורולוגיה כוללת הבנה של צרכי האדם, באיכות, כמות, תזמון, ושימוש מותאם במרכיבי החיים: אויר, מים, מזון, מנוחה, שינה, תנועה, פעילות גופנית, חומרים, קרינות, קרינת ואור השמש, סביבה, מחשבות, רגשות, יחסים, עבודה, פעילויות, פנאי, הגשמת חלומות, אמונות, דמיון, וחיי הרוח האנושית.
ידיד מבפנים מציע ללמוד וליישם את עקרונות הנטורולוגיה, בעזרת שעורים סדנאות, תכנית אישית, הדרכה ולווי לאורך תקופה מתאימה. כך ניתן להפחית את הסיכוי לחזרה של שבצים שקטים, ארועים מוחיים, ופגיעה תפקודית נוספת. במקרים רבים יש שיפור בבריאות, הפחתה וריפוי של מחלות ותופעות נוספות, כולל אלו הקשורות לשבץ מוחי, כמו לחץ דם גבוה, וסכרת. כל זאת לחולה, בעזרת בני משפתו, ומטפלים, שילמדו, ויוכלו גם הם ליישם את עקרונות הנטורולוגיה. וכך לשפר את בריאותם, להחלים, ולהמנע ממחלות וסיבוכים בהמשך חייהם.
לסיכום: ידיד מבפנים מציע טיפול הכולל – ריפוי בעיסוק, שיטת פלדנקרייז, ונטורולוגיה, למי שנפגע מארוע מוחי, ומי שרוצה להמנע מארוע מוחי. בנוסף ניתן ללמוד ולהתנסות, בכלים שימושיים, לביטוי רגשי ולהתפתחות אישית. טיפול משולב זה, נותן מענה מלא לכל הצרכים, במקרה של ארוע מוחי, לאדם ולבני משפחתו.

כתיבת תגובה